pondělí 28. června 2010

SESTRA JAKO ZDRAVOTNICKÉ UNIVERZUM

Dějištěm druhého semináře ze série mezioborových konferencí "1 den pro sestru" se stal 10. června 2010 hotel Gomel v Českých Budějovicích. Pořadatelem těchto odborných setkání je již druhým rokem divize Medical Services vydavatelského domu Mladá fronta, a. s., generálním partnerem projektu je společnost Apotex.

Moderátorka akce Mgr. Martina Pelikánová, šéfredaktorka časopisu Sestra z vydavatelského domu Mladá fronta, a. s., přivítala na konferenci s podtitulem "Sestra jako zdravotnické univerzum" přes stovku účastníků. Odbornou záštitu převzali proděkanka pro pedagogickou činnost a vedoucí katedry ošetřovatelství Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity prof. PhDr. Valérie Tóthová, Ph.D., a vedoucí Ústavu sociálního lékařství LF UK v Hradci Králové prof. PhDr. Jiří Mareš, CSc.



Motivace a pracovní spokojenost

Klinický psycholog z Nemocnice České Budějovice a Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity Mgr. Václav Šnorek v úvodním vystoupení hovořil na téma pracovní motivace a spokojenosti sestry jako atributu kvality života. Připomněl psychologická specifika povolání zdravotníka a multifaktoriální podmíněnost pracovní spokojenosti. Zmínil různé teorie motivace (Maslowovu, Herzbergovu) a nastínil typologii osobnosti ve vztahu k práci, vymezující šest různých typů osobnosti: praktický, zkoumající, umělecký, sociální, podnikavý a tradiční. Pracovní spokojenost je podle autora sdělení podmíněna na prvním místě náplní a charakterem práce, dále sociálními a fyzickými okolnostmi jejího výkonu, přítomností pracovní perspektivy, kvalitou řízení a organizace, vztahy se spolupracovníky a úrovní sociální péče. Přednášející rovněž přiblížil pojem "univerzum" z motta konference (tento filozofický termín označuje veškerou časoprostorovou objektivní realitu v celku) a uvedl definici německého filozofa a matematika Gottfrieda Wilhelma Leibnize, podle níž je univerzum "množina všech možných světů, z nichž jeden - náš - je reálný, zatímco ostatní jsou myslitelné jen jako logicky možné".



Komunikace a konflikt

Komunikací na pracovišti a možným konfliktem rolí se magistr Šnorek zabýval ve svém druhém příspěvku. Komplementaritu a konfrontaci představil jako dva protichůdné principy fungování multidisciplinárního týmu, nastínil příčiny vzniku interpersonálních různic na pracovišti a postupy při jejich zvládání a upozornil, že i agrese může mít pozitivní aspekty, stejně jako spor a střet mohou vyústit v nalezení východiska z konfrontační situace. Pro správné fungování týmu je podle něj důležitá přítomnost autorit charakterizovaných odpovědností, erudicí a autenticitou i sebepřijetí každého člena pracovního kolektivu spolu s mnoha atributy podporujícími zvládání pracovních rolí. Jde například o všímavost, dovednost poznat a řešit problém, schopnost nebrat se příliš vážně, prožívat radost i z maličkostí a vnímat zkušenosti pozitivně, otevírat se v případě potřeby druhým, umění odpouštět i připravenost nést odpovědnost.



Sestra v multikulturní péči

S prakticky orientovanou přednáškou "Sestra jako zdravotník v multikulturní péči" vystoupila prof. PhDr. Valérie Tóthová, Ph.D., (rozsáhlý rozhovor s prof. Tóthovou jsme otiskli v ZDN č. 24/2010, které vyšlo 14. června - pozn. red.), která zaujala auditorium zhodnocením přístupu ke zdraví, jak se projevuje u příslušníků dvou minorit (vietnamské a čínské), s nimiž se sestry v běžné praxi často setkávají. Podle profesorky Tóthové se v přístupu čínské menšiny odráží pojetí zdraví jako rovnováhy mezi vnitřním a vnějším prostředím člověka a nemoci jako výsledku disharmonie s okolím. Toto chápání vychází především z konceptu Jin a Jang a kondicionalismu. Naproti tomu postoje Vietnamců ke zdraví formuje kromě teorie protichůdného působení sil Jin a Jang především buddhismus a konfucianismus. Obě menšiny pak v péči o zdraví charakterizuje starostlivost, s níž souzní disciplinovanost v návštěvách preventivních prohlídek, starost o zdraví dětí včetně zodpovědného postoje k předporodní přípravě a kontrolám v prenatálních poradnách, vstřícnost v přijímání léčebných výkonů a opatření. Menší zdravotní problémy ovšem řeší doma za pomoci tradiční asijské medicíny.



Sestra - partner lékaře

Pracovní činnosti sestry z pohledu lékaře se věnoval kardiolog z Nemocnice České Budějovice MUDr. Ing. Michal Šnorek. "Ve vztahu sester a lékařů sílí odklon od tradičního pojetí se značnými rozdíly v síle a vlivu," zdůraznil. "Sestry a lékaři se budou stávat rovnocennými partnery." Bezproblémové podřízení se, kdy sestra o ničem nerozhoduje a k ničemu se nevyjadřuje, není výhodné. Mezi faktory ovlivňujícími interakci lékaře a sestry patří organizace práce na oddělení, osobnostní charakteristika lékaře, schopnosti a dovednosti sestry. Konflikty vyplývají obvykle ze špatné komunikace, neúnosného rozšiřování kompetencí sester nebo naopak podceňování jejich práce, vzájemného nepochopení rolí, únavy a vyčerpání z práce a v neposlední řadě může hrát negativní roli i sexuální obtěžování (harassment). "Neplatí, že sestry s vyšším vzděláním se cítí být vnímány jako partner lékaře v péči o pacienty častěji než sestry se středoškolským vzděláním," upozornil Michal Šnorek. "Lékaři by měli být připraveni na kritiku i ze strany sester, neměli by nechat konflikty bujet a čekat, že problém vyšumí, ale řešit ho v okamžiku prvních známek rozladění. Ke kontaktu se sestrami by měli využívat i neformální příležitosti, například zajít na sesternu," dodal.



Povolání budoucnosti

"Techniku si dnes za peníze může koupit každý, o kompetentní zaměstnance vzniká konkurenční boj. Povolání sestry je povoláním budoucnosti," konstatovala vedoucí oddělení Centra řízení kvality FN Plzeň Mgr. Nina Müllerová. Připomněla, že právě uplynulý měsíc květen je měsícem sester a 12. květen Mezinárodním dnem sester. Nedostatek sester v Česku doložila údaji z Ústavu zdravotnických informací a statistiky - podle nich jsou v současné době mírně v "černých číslech" pouze kraje Středočeský, Jihočeský, Moravskoslezský a Vysočina, nejvíc sester dlouhodobě chybí v Praze. Příčiny jejich odchodu ze zdravotnických zařízení jsou finanční i osobní (péče o vlastní rodinu), dále syndrom vyhoření, nízká prestiž profese, časté přesčasy, vysoká náročnost a nevyhovující skladba pracovních činností, mezi nimiž převažuje administrativa na úkor péče o pacienta. Podle registru zdravotnických pracovníků působilo v roce 2009 v ČR 95 924 registrovaných všeobecných sester-žen a 1505 mužů. "Vzdělání je a bude konkurenční výhodou," uzavřela magistra Müllerová část sdělení zaměřenou na profesní kompetence sester. Program konference zakončila přednáška MUDr. Michala Krčmáře, Ph.D., z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí o močové inkontinenci a poté byly předány certifikáty.

Název zdroje: Zdravotnické noviny

Žádné komentáře:

Okomentovat