čtvrtek 14. května 2009

PŘEPADOVKA V LDN: JE TO LEPŠÍ

Ministerstvo zdravotnictví vyrazilo na kontrolu léčeben pro seniory. A je znát posun oproti loňsku

Praha - Vejdete a první, co vás praští do nosu, je vůně chystaného oběda. Žádný pach moči a výkalů, jaký vládne tam, kde lidé umírají a kde se neumějí starat o pacienty.

Hospic Štrasburk v Praze je pro onkologické pacienty místem, kde tráví své poslední dny. Včera to byla první zastávka kontroly ministerstva zdravotnictví, které se rozhodlo stejně jako loni "přepadnout" léčebny, kam posílá své peníze. MF DNES byla u toho.

Zatímco loni úředníci vyrazili až poté, co MF DNES odhalila, že v soukromé pražské léčebně Chittussiho týrají seniory, letos už ministerstvo uspořádalo kontrolu z vlastního rozhodnutí. Je to splnění jednoho ze slibů, které loni politici učinili: že kontroly zařízení pro seniory budou častější. Podobně voňavý jako hospic Štrasburk je i Domov svatého Karla Boromejského. Vrchní sestra Vlasta Křemečková však na pokoje vchází bez klepání a dveřmi dokořán otevřenými na chodbu kdokoliv vidí, jak pacienti spí nebo obědvají. Soukromí? Tady na něj zapomeňte.

Zato tu klienti nemají nouzi o zábavu. "Máme člověka, který se stará jen o kulturu, takže jsou tu i čtyři různé akce do týdne - koncerty, výstavy či tance," vypráví sestra.

Včerejší kontrola ve všech navštívených zařízeních dopadla dobře. Mnohem horší byla odhalení loňských inspekcí Všeobecné zdravotní pojišťovny ve všech LDN v Česku. Ukázalo se, že mnoha léčebnám chybí personál a na pacienty nemají čas.



Potrestaná sestra dělá kariéru "Jsem ráda, že MF DNES ten problém otevřela. O špatném chování léčeben se mluvilo dlouho. A my na kontrole nezjistíme tolik, jako když tam někdo pracuje," říká Barbora Kolářová z odboru zdravotně sociálních služeb ministerstva. Problém je, že vrchní sestra z LDN Chittussiho Milada Appeltová sice byla potrestána - přišla o funkci viceprezidentky České asociace sester. Jenže po roce se ukazuje, že dál dělá kariéru. O víkendu se v nemocnici na Homolce chystá školení s názvem "Sestra ve specializované ambulanci", jehož garantem je právě tato sestra, která přiznala, že falšovali dokumentaci pacientů.

Některé další sliby, které loni politici vyslovili, se už splnily. Například léčebny a hospice dostávají více peněz od pojišťoven. "Máme o pětašedesát korun za den a lůžko víc," říká ředitel hospice Štrasburk Josef Heller. I tak však ošetřování pacienta stojí na den a lůžko 1 960 korun, a oni dostávají od pojišťoven zhruba polovičku: 1 065 korun. "Zbytek si musíme vyprosit na dotacích a od dárců," říká Heller.

"Potíž je, že letos všechny radnice, ministerstva i pražský magistrát šetří, takže jsme dostali méně. Týden před výplatou stojíme před situací, z čeho zaměstnance zaplatit," posteskl si Martin Lejsal, šéf třetího domova pro seniory Sue Ryder, kam vyrazila ministerská kontrola.

O zlepšení situace se snaží i ministerstvo práce a sociálních věcí. Směr, kterým míří, je umožnit seniorům, aby mohli co nejdéle zůstat doma navzdory zdraví. Chystá se proto balíček zákonů pro seniory.

"Poskytované služby by měly vést k udržení maximální soběstačnosti klienta v jeho přirozeném prostředí," vysvětluje mluvčí ministerstva Jiří Sezemský. Jenže zákony zabývající se kupříkladu financováním podobné péče teprve vznikají.

Z demografického vývoje je přitom jasné, že během deseti let výrazně vzroste poptávka po dlouhodobé zdravotně sociální péči, neboť bude sílit populace osmdesátiletých a starších lidí. Už dnes je jich v Česku podle čerstvých dat téměř 350 tisíc. A například lůžek v hospicích je pouhých 350 v celé zemi.

"I domov pro seniory se dá vést tak, aby to byl výdělečný podnik. A bez toho, že by tam klienti platili zlatem nebo se šetřilo na lécích a jídle," podotýká ekonom Miroslav Zámečník.



***



* Loňské odhalení



•- Redaktor MF DNES se loni nechal na týden zaměstnat v soukromé pražské Léčebně dlouhodobě nemocných v Chittussiho ulici. - Ukázalo se, že personál falšuje záznamy o pacientech, nedává jim dostatečně najíst a napít a mnoha z nich odebral zvonky u postelí.

Autor: LENKA PETRÁŠOVÁ

Žádné komentáře:

Okomentovat