úterý 2. prosince 2008

NEJLEPŠÍ NEMOCNICE JE V TŘINCI, UKÁZAL PRŮZKUM

Nejlepší česká nemocnice je v Třinci, vyplývá z průzkumu společnosti HealthCare Institute. Ten zohledňuje spokojenost pacientů, zaměstnanců a finanční zdraví zařízení. Druhá skončila Karvinská hornická nemocnice, třetí Vojenská nemocnice Olomouc. U pacientů vyhrála nemocnice v Městci Králové.

"Absolutní výhra v celostátní soutěži nás těší, je příjemné vidět, že se nám naše práce daří," reagoval ředitel třinecké nemocnice Zdeněk Jiříček.

"Těší nás samozřejmě dobré hodnocení pacientů. Znamená to, že naše investice do zaměstnanců i do stavebních úprav nemocnice jsou zcela na místě. A nejde pouze o investice finanční. Velký potenciál máme právě v lidech, v zaměstnancích. Dobrá nemocnice, to jsou především odborníci s lidským přístupem k pacientovi," dodal.

Hodnocení se skládalo ze tří samostatných kategorií. Samostatně nemocnice hodnotili jejich zaměstnanci, posuzovalo se také finanční zdraví zařízení. V této kategorii zvítězila motolská nemocnice. - čtěte Nejlépe hospodaří pražská motolská nemocnice, ukázal průzkum



Nemocnice hodnotilo třináct tisíc pacientů

Zatímco obě tyto kategorie se letos hodnotily poprvé, sami pacienti "své" nemocnice posuzovali již třetím rokem. Mohli vyplnit dotazník přímo v nemocnici a nově také na internetu. Dotazník obsahoval více než třicet otázek zaměřených na různé aspekty nemocniční péče.

"Oproti roku, kdy jsme začínali, jsme výrazně rozšířili počet hodnocených kategorií. Důraz klademe na pocit bezpečí, komunikaci, nově také stravu," popsal iDNES.cz Daniel Vavřina, předseda sdružení HealthCare Institute. Otázky podle něj směřují i na to, jak se pacienti cítili v té které nemocnici psychicky.

U pacientů samotných si nejlépe vedla nemocnice v Městci Králové ve Středočeském kraji, která tak obhájila své prvenství z loňského roku. (o loňském prvenství čtěte zde) Na druhém místě v hodnocení pacientů skončila pražská Rehabilitační klinika Mediterra s.r.o., "bronzovou medaili" získala Karvinská hornická nemocnice, a.s.

Celkem se ankety zúčastnilo třináct tisíc pacientů, což je o čtyři tisíce méně než loni. "Hodnocení má přispět ke zvýšení kvality poskytované zdravotní péče o pacienty v nemocnicích v ČR ve smyslu ohleduplnosti a porozumění zdravotnického personálu," uzavřel Vavřina.



Žebříček nemocnic:

1. Nemocnice Třinec, Moravskoslezský kraj

2. Karvinská hornická nemocnice, a.s., Moravskoslezský kraj

3. Vojenská nemocnice Olomouc, Olomoucký kraj

4. Nemocnice Strakonice, Jihočeský kraj

5. Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Praha

6. Fakultní nemocnice Hradec Králové, Královéhradecký kraj

7. Nemocnice Nové Město na Moravě, Vysočina

8. Nemocnice Na Františku s poliklinikou, Praha

9. Nemocnice v Ústí nad Orlicí, Pardubický kraj

10. Fakultní nemocnice Brno, Jihomoravský kraj

Zdroj - HealthCare Institute



Název zdroje: Berounský deník

Datum vydání: 27.11.2008

Nadpis: Jak najít nejlepšího lékaře? Pacienti tápou

Strana: 9

Rubrika: události & témata

Autor: BÁRA PROCHÁZKOVÁ ŠTĚPÁN PLAČEK



Podle aktuálního hodnocení nemocnic jsou pacienti spokojenější než před rokem. Odborníci ale říkají, že žebříčky mohou být nebezpečné



Praha/Pacienti v Česku se podle posledního hodnocení organizace HealthCare Institute cítí nejlépe v nemocnici v Městci Králové, na rehabilitační klinice Mediterra v Praze či v Karvinské hornické nemocnici. Znamená to, že nabízejí tu nejlepší péči? Žebříčků je mnoho, výsledky se ale dost liší. Podle čeho si tedy pacienti mají vybrat nejlepšího lékaře nebo nemocnici? Mnohdy považují za nejdůležitější, že mají nemocnici blízko. To však o kvalitě péče nevypovídá nic. "Lidé se dívají na to, jestli je zdravotnický personál příjemný, ale nevidí, že v nemocnici málem umřou," řekla Jaroslava Kunová z Asociace nemocnic. Třeba u srdečních záležitostí je podle ní důležitější, jakou první pomoc pacientovi poskytnou záchranáři a jak rychle ho do nemocnice dovezou. Zveřejňování výsledků může být mnohdy nepřesné. "Zvolíte- li za parametr počet úmrtí, dojdete k tomu, že fakultní nemocnice jsou nebezpečné. Tam umírá nejvíce lidí. Ale už se nebere v potaz, že tam bývají ty nejtěžší případy," řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.



Soutěž je zdravá



Pacientské organizace však zveřejňování kvality zdravotní péče požadují. "Chceme, aby se zvyšovala kvalita služeb pacientům," řekl Daniel Vavřina z HealthCare Institute. Některé údaje mohou totiž lidem opravdu pomoci. "Většinou existuje přímá úměra mezi počtem úkonů a jejich kvalitou," tvrdí David Marx ze Společnosti pro kvalitu ve zdravotnictví. U implantátů, porodů či onkologických zákroků by si pacient měl vybírat centra, kde těchto úkonů provedou nejvíce. Podle připravované reformy zdravotnictví by zdravotnická zařízení měla v budoucnu právě počet jednotlivých úkonů nebo reoperací zveřejňovat. Péči však už hodnotí i komerční subjekty. Například soukromý internetový portál "Lékaři online" si nechal vypracovat studii o spokojenosti pacientů s praktickými lékaři. Z dokumentu mj. vyplývá, že 44 dotázaných je se svým lékařem velmi spokojeno. "Chceme, aby lidé měli o zákrocích co nejvíce informací. Rozhodně ale nemůžeme dělat soudce, který lékař je nejlepší," řekla Michaela Ferancová z portálu Lékaři online.



Zrádný internet



Orientaci ve zdravotní péči nabízí pacientům i další internetové stránky. Na internetu se lidé mohou nejen informovat o jednotlivých zákrocích, ale lékaře také sami oznámkovat. Třeba na portálu znamylekar.cz se každý může podívat, jak ostatní lidé ohodnotili lékaře, ke kterému se právě chystá. Sám pacient pak po návštěvě může lékaři vydat vysvědčení. "Subjektivní hodnocení lidí však nemá většinou žádnou souvislost s tím, jak konkrétní lékař léčí," upozornila Kunová. Podle jejího názoru se pacient z 80 procent orientuje podle chování lékaře. To však nevypovídá nic o jeho odborných znalostech. "Hodnocení na internetu považuji za neseriózní. Vždyť ani nevíte, kdo to píše. A nelze na to reagovat," komentoval výsledky anket pražský gynekolog Václav Čmelínský. Pokud by se totiž lékař vyjádřil ke konkrétním případům, porušil by lékařské tajemství. Na internetu také neexistuje žádná kontrola. "Webové stránky mohou sloužit například k očernění a likvidaci lékaře, který se náhodou na někoho špatně podíval," upozorňuje Jana Petrenko z Koalice pro zdraví.



Jak na to?



Podle gynekologa Čmelínského však neexistuje návod, jakým způsobem si najít kvalitního lékaře. "Nejlepší je asi obejít několik odborníků a udělat si tak vlastní obrázek," říká Čmelínský. Podle Cikrta však nejlépe funguje systém "jedna paní povídala", tedy jednotlivá doporučení a zkušenosti známých a přátel.



BÁRA PROCHÁZKOVÁ ŠTĚPÁN PLAČEK

---

Jaké jsou vaše zkušenosti ze zdravotnických zařízení v posledních letech? Diskutujte na www.denik.cz/pacienti

Žádné komentáře:

Okomentovat